Dziś jest: Piątek 25 stycznia 2013, imieniny: Pawła i Miłosza

GOK

GOK

Gminy partnerskie

saint rieix

britz chorin

zagórz

Obsluga techniczna
ALFA TV

Położenie i charakterystyka

Gmina Będzino położona jest w północno wschodniej części województwa zachodniopomorskiego i graniczy z następującymi gminami: od północy Mielno, od zachodu Ustronie Morskie i Dygowo, od południa Karlino i Biesiekierz, od wschodu Sianów i Koszalin. Gmina rozlokowana w pasie Wybrzeża Bałtyckiego, obrębie Wybrzeża Słowińskiego, z przyległą od południa Równiną Białogardzką.

Północna część gminy płaska (równinna), o charakterze rolniczo-łąkowym, zaś południowa lekko pofałdowana (obszar moreny dennej) również rolnicza. Głównym elementem w krajobrazie naturalnym jest Jez. Jamno.

Na obrzeżach gminy występują niewielkie kompleksy lasu mieszanego oraz obszary bagienne.

Powierzchnia gminy wynosi 18 092 ha. W skład gminy wchodzą 24 sołectwa oraz 45 miejscowości. Gminę zamieszkuje 9 300 mieszkańców. Położenie gminy obok Koszalina, które jest miastem powiatowym stwarza, iż ma charakter rolniczo - przemysłowy.

Największym zakładem produkcyjnym na terenie gminy jest Przediębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" w Stoisławiu zajmujące się wytwarzaniem przeróżnych produktów z przerobu zbóż.

Działalność produkcyjną i usługową oraz handlową prowadzi około 455 podmiotów gospodarczych. Wymienić należy tutaj drobne zakłady rzemieślnicze, zakłady usługowe, sklepy, zakłady produkcyjne.

Na terenie Gminy Będzino znajduje się wiele ładnie położonych gospodarstw agroturystycznych oferujących turystom wypoczynek, różne atrakcje i bezpośredni kontakt z naturą. Region naszej gminy jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia turystyki wycieczkowej: wędrówkie piesze, rowerowe, turystyka samochodowa i jazda konna. Walory regionu to bogactwo przyrody, różnorodność krajobrazów oraz szereg zabytków wsi (pałace, kościoły, pomniki przyrody i inne).

Zabytki architektury, pomniki przyrody

Budynki sakralno - kościelne będące zabytkami oraz inne zabytki zlokalizowane są w następujących miejscowościach gm. Będzino:

  • Łękno - kościół pw. sw. Jana Cluzciciela styl gotycki - XV wiek
  • Śmiechow - kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski styl późnogotycki - XV wiek
  • Wierzchomino - kościół pw. Piotra i Pawła zbudowany w 1784 roku
  • Strzepowo - kościół pw. św. Andrzeja Boboli styl neogotycki - XIX wiek,
  • Dobrzyca - kościół pw. św. Trójcy styl neogotycki, zbudowany 1867 roku
  • Dworek - pałac neoklasycystyczny z II polowy XIX wieku
  • Pleśna - dwór klasycystyczny XVIII - XIX wiek
  • Dobre - zespół pałacowo - parkowy II połowa XIX wieku
  • Kładno - zespół pałacowo - ogrodowy z połowy XIX wieku
  • Miłogoszcz - Kuźnia - neogotyk XIX wiek
  • Wierzchomino - florystyczny rezerwat częściowy - Wierzchomińskie Bagno. Przedmiotem ochrony są: torfowisko wysokie atlantyckie z charakterystyczną roślinnością oraz jedno z największych w Polsce stanowisk wiciokrzewu pomorskiego.

Miejscowości PLEŚNA - nasza Gmina ma dostęp do 4,5 km wybrzeża Morza Bałtyckiego. Ten teren oddzielony pasem nadmorskim, który wraz z pasem wysoczyzny w strefie północnej oraz pasem obniżeń pojeziornych stanowią część Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego - obszar krajobrazu chronionego. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie zarówno walorów krajobrazowych, jak i turystycznych strefy przybrzeżnej Bałtyku.

Znajduje się tam szeroka, piaszczysta plaża oddzielona od terenu brzegiem klifowym kilkumetrowej wysokości. (ciekawostka - klify powstają na wysokich wybrzeżach zbudowanych ze skał zwięzłych, wskutek niszczącej działalności falowania - falująca woda podcina brzeg, co prowadzi do tworzenia się w nim zagłębienia. W miarę pogłębienia się niszy następuje obrywanie się coraz wyższych partii brzegu i powstawanie stromego urwiska u podstaw którego rozwija się słabo pochylona w kierunku morza powierzchnia zwana platformą abrazyjną. Taki rodzaj wybrzeża można zaobserwować w kilku miejscowościach nadmorskich, między innymi w Pleśnej.)